Czym jest Ju-Jitsu?

Ju-Jitsu najprawdopodobniej powstało w feudalnej Japonii w okresie wojen domowych, Sengoku Jidai, jako forma samoobrony i szkolenia bojowego samurajów. Wraz z nastaniem pokoju w Japonii w okresie panowania Szogunatu Tokugawów Ju-Jitsu straciło swoje pierwotne znaczenie, zostało uznane za nazbyt brutalne i barbarzyńskie, a następnie stało się częściowo zapomniane. Dopiero na przełomie XIX i XX wraz z rozwojem Judo oraz późniejszym powstaniem Brazylijskiego Jiu-Jitsu, tradycyjne Ju-Jitsu zaczęło przeżywać swój renesans najpierw jako sztuka samoobrony, a później jako sport walki. Obecnie istniej wiele szkół i organizacji Ju-Jitsu, które w różny sposób nawiązują do japońskich korzeni tej sztuki walki. W tak zwanym Sportowym Ju-Jitsu, które nawiązuje do tradycji japońskich występują trzy formy rywalizacji: Fighting System (tak zwana wolna walka Ju-Jitsu w której dozwolone są uderzenia, kopnięcia, rzuty oraz techniki parterowe jak duszenia i dźwignie na stawy), Ne-Waza (walka oparta na chwytach, czyli rzutach i technikach w parterze, jak dźwignie, duszenia, trzymania i przetoczenia), Duo System (pokazy samoobrony).

Ju-Jitsu, choć jest wymagającą dyscypliną, jest sportem dla każdego niezależne od wieku, płci i doświadczenia w sportach walki. W naszym klubie skupiamy się głownie na Ju-Jitsu Ne-Waza, które opiera się na rzutach oraz walce w parterze. W zależności od okresu w ciągu roku treningi odbywają się w kimonach lub bez kimon.
Na treningach dla dzieci skupiamy głównie na technikach podstawowych rzutów i obaleń oraz kontroli w parterze za pomocą trzymań, przejść i przetoczeń. Dzieci uczą się przede wszystkim technik prostych i bezpiecznych. Dodatkowo wprowadzone są ćwiczenia zapewniające równomierny rozwój, jak i podstawach gimnastyki w celu lepszego przygotowania do później trenowanych technik.

Treningi dla młodzieży i dorosłych są znacznie bardziej rozbudowane niż treningi dla dzieci i umożliwiają na naukę i stosowanie pełnego wachlarza technik rzutów i walki w parterze dozwolonych w Ju-Jitsu. Oprócz rzutów i obaleń oraz kontroli w parterze za pomocą trzymań, przejść i przetoczeń spory nacisk kładziony jest na umiejętność poddania oponenta za pomocą dźwigni lub duszenia oraz umiejętność obrony przed technikami kończącymi. W zależności od osobistych priorytetów prowadzone w naszym klubie treningi mogą być formą hobby i odpoczynku po szkole lub pracy, jak i również mogą być drogą przygotowań do startu w zawodach.

Istruktorem jest Jakub Cegiełko. Swoją przygodę ze sztukami walki zaczął 10 lat temu. Obecnie jest posiadaczem brązowego pasa (1 Kyu) w Ju-Jitsu. Kilkakrotnie zdobywał medale na zawodach krajowych w Sport Ju-Jitsu i Ju-Jitsu Ne-Waza, w tym również na Mistrzostwach Polski. W 2015 roku wywalczył brązowy medal w Akademickich Mistrzostwach Polski MMA organizowanych przez Amatorską Ligę MMA. W 2011 roku uzyskał uprawnienia instruktora samoobrony i rozpoczął prowadzenie treningów dla dzieci, młodzieży i dorosłych w Warszawie i okolicach. Od początku 2015 roku prowadzi zajęcia Ju-Jitsu w UKS Budo Grodzisk Mazowiecki.

Zaufali nam
+48 530 184 341 uks@budogrodzisk.pl