"Zwycięstwo samo w sobie nie jest w karate celem ostatecznym. Karate jest sztuką samoobrony , która wykorzystuje wyłącznie i w najbardziej skuteczny sposób ciało ludzkie. Znajdują w nim zastosowanie głównie techniki bloków, ciosów, uderzeń i kopnięć, w połączeniu z innymi powiązanymi z nimi ruchami".
(Statut ITKF, Artykuł 1, Ustęp 1.3)
Za bezpośrednie źródło karate w takiej formie, w jakiej się dzisiaj ćwiczy, można uznać techniki z Okinawy, zwane po japońsku Okinawa-te (ręce Okinawy).
Legenda głosi, że około 1600 roku, król Hashi z dynastii Sho z Okinawy zjednoczył Wyspy Ryukyu w jedno królestwo. Aby wzmocnić swoją władzę przy pomocy prawa oraz zniechęcić potencjalnych zbrojnych rywali skonfiskował całą broń w królestwie, a posiadanie broni uznał za zbrodnię stanu. Dwieście lat później ponownie na Okinawie skonfiskowano broń i zakazano jej posiadania. Bezpośrednim wynikiem tych zakazów był kolosalny rozwój sztuk samoobrony pustą ręką zwanej Okinawa – te.
Karate zostało stworzone dla obrony przed uzbrojonym przeciwnikiem. Stosowane było nawet z paroma przeciwnikami naraz. Jest to sztuka samoobrony. Dosłownie dwa japońskie słowa oznaczające słowo „kara-te” znaczą „pusta ręka”.
Według dzisiejszej wiedzy największy wkład w usystematyzowanie karate wniósł Gichin Funakoshi. Urodził się w Shuri na Okinawie w 1869 roku. Jako jedenastoletni chłopiec rozpoczą naukę karate u dwóch mistrzów - Itosu i Azato.